• Akcie - dopravná výchova

• Hodiny dopravnej výchovy

• DETSKa_DOPRAVNa_HLIADKA_2024__-spravna.pdf

Exkurzia - policajná stanica

V mesiaci január sme navštívili prvú záchrannú zložku políciu. Na návšteve na mestskej polícii v Stupave sa deti nielen zabavili s kartami zbraní, ale aj veľa naučili - ako to funguje na policajnej stanici, ako sa postupuje pri nahlasovaní nehody, kam volať v daných situáciách a aké číslo má mestská polícia Stupava. Na záver mali deti možnosť vyskúšať si sedenie v aute, vidieť na vlastné oči predmety nachádzajúce sa v policajnom aute ( vysielačky, papuče, a iné.)

Deti boli z tejto exkurzie nadšené obohatené nielen novým zážitkom, ale aj novými poznatkami.

Exkurzia druhej záchrannej zložky – U HASIČOV

Žiaci tretích ročníkov zo ZŠ kpt. J. Nálepku v Stupave v mesiaci február navštívili dobrovoľný hasičský zbor v Stupave. Celou exkurziou ich previedli p. Roman Slepánek, p. Michal Bubnič a p. Andrej Gašparovič, ktorí  im poukazovali čo všetko sa skrýva v hasičskom aute. Jednotlivé komponenty si mohli deti aj samostatne chytiť do ruky a vyskúšať ich hmotnosť (napr. hasičskú hadicu, prúdnicu, lapač airbegov, hasičskú prilbu apod.). Deti sa zaujímali o jednotlivé časti, pretože vidieť všetko, čo sa skrýva v hasičskom aute nemajú bežne dostupné. Pánov hasičov žiaci zahŕňali množstvom zaujímavých a rôznorodých otázok týkajúcich sa konkrétnych situácií pri hasení požiaru. Mali možnosť vyskúšať si aj rozkladanie, skladanie hadice no najviac sa potešili, keď si vyskúšali sedenie v aute - v kabínke, kde sú prichystaní hasiči pred zásahom.  Táto exkurzia opäť obohatila žiakov o nové poznatky, nové zážitky a najmä o upevnenie vedomosti, že práca hasičov je pre nás ostatných ľudí veľmi dôležitá a podstatná. Preto sa ešte raz chceme poďakovať celému dobrovoľnému hasičskému zboru nielen za exkurziu, ale aj za to, čo pre nás obyvateľov mesta Stupavy robia. Ďakujeme.

Záchranári - prvá pomoc

Ľudský život je pre všetkých nás veľmi cenný. Občas sa však stáva, že sa dostávame do situácii, kedy sme ohrození  na svojom živote. Vtedy je dobré, keď vieme ako postupovať pri podaní prvej pomoci. Do základnej školy kpt. J. nálepku v Stupave prišli záchranári so spoločnosti  AP RESCUE, ktorí oboznámili žiakov tretích ročníkov s podaním prvej pomoci. Zdravotníci p. Ing. Peter Lakomý, Bc. Adriana Jesenská a Peter Skržek porozprávali žiakom o správnom postupe pri záchrane života, čo robiť a čo naopak nerobiť pri zachraňovaní. Žiaci mali možnosť prostredníctvom modelových situácií vžiť sa do role záchranára a podať na rôznych figurínach (dospelému človeku, dieťaťu či bábätku) prvú pomoc. Najprv sa naučili ako vieme či zranený dýcha, ako podať masáž srdca a ako svojho zraneného kamaráta dať do stabilizovanej polohy. Všetkým sa páčili praktické aktivity, bavila ich spolupráca vo dvojiciach pri realizovaní stabilizovanej polohy a samozrejme možnosť sedieť v sanitke ako pacient.  Tento kurz bol pre žiakov veľmi poučný, zábavný, zanechal v deťoch nové zážitky a najmä nové poznatky z oblasti záchrany života. Ďakujeme veľmi pekne.